ଝେଲମ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଟ୍ରେନ

ଉଇକିପିଡ଼ିଆ ରୁ
Jump to navigation Jump to search
ଝେଲମ ଏକ୍ସପ୍ରେସର ଯାତ୍ରାପଥର ମାନଚିତ୍ର 

ଝେଲମ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ( ହିନ୍ଦୀ ରେ  झेलम एक्सप्रेस)  ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇର ଏକ ଦୈନିକ ଟ୍ରେନ । ଏହା ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜ୍ୟର ପୁନେ ସହରରୁ ଜମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀର ରାଜ୍ୟର ଜମ୍ମୁତୱି ଷ୍ଟେସନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତାୟାତ କରିଥାଏ । 

ଏହି ଟ୍ରେନକୁ ଦେଶ ପ୍ରତିରକ୍ଷ୍ୟା ଦ୍ରୁଷ୍ଟିରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ କୁହାଯାଇପାରେ , କାରଣ ଏହା ପୁନେ ସ୍ଥିତ ଭାରତୀୟ ସେନା ବାହିନୀର ଦକ୍ଷିଣାଞ୍ଚଳ ମୁଖ୍ୟାଳୟ ସହ ବିଶିଷ୍ଟ ସୀମାବର୍ତୀ ସହର ଗୁଡିକ ସହ ସଂଯୋଗ ରଖିଥାଏ । 

ଇତିହାସ [ସମ୍ପାଦନା]

ଝେଲମ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ପୁନେରୁ ବାହାରୁଥିବା ଟ୍ରେନ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସର୍ବପୁରତନ ଟ୍ରେନ । ଏହା ୧୯୭୯ରେ ପ୍ରଥମ କରି ପ୍ରଚଳନ ହେଇଥିଲା । ଏହା ମଧ୍ୟ ପୁନେ ସହର ସହିତ ଭାରତୀୟ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ସିଧାସଳଖ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ପ୍ରଥମ ଟ୍ରେନ ଏବଂ ଏହା ଭାରତୀୟ ସେନା ବାହିନୀର ଗମନାଗମନ ସୁବିଧା ପାଇଁ ପ୍ରଚଳନ ହେଇଥିଲା । 

ସଂଖ୍ୟା ଓ ଯାତ୍ରା ସାରଣୀ [ସମ୍ପାଦନା]

ଜମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀରର ବିଖ୍ୟାତ ଝେଲମ ନଦୀର ନାମ ଅନୁସାରେ ଏହାକୁ ଝେଲମ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ନାମିତ କରାଯାଇଥିଲା । ପୁନେରୁ ଜମ୍ମୁ ତୱି  ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ଯାତ୍ରା ସାରଣୀ ହେଲା , 

No. Station name (code) Arrives Departs Stop time Distance travelled Day Route
1 Pune Junction (PUNE) Starts 17:20 0 0 km 1 1
2 Uruli (URI) 17:46 17:47 1 min 29 km 1 1
3 Daund Junction (DD) 18:35 18:50 15 min 76 km 1 1
4 Ahmadnagar (ANG) 20:22 20:25 3 min 160 km 1 1
5 Belapur (BAP) 21:24 21:25 1 min 227 km 1 1
6 Kopargaon (KPG) 22:14 22:15 1 min 271 km 1 1
7 Manmad Junction (MMR) 23:20 23:30 10 min 313 km 1 1
8 Nandgaon (NGN) 23:53 23:55 2 min 338 km 1 1
9 Chalisgaon Junction (CSN) 0:33 0:35 2 min 380 km 2 1
10 Pachora Junction (PC) 1:08 1:10 2 min 425 km 2 1
11 Jalgaon Junction (JL) 1:38 1:40 2 min 473 km 2 1
12 Bhusaval Junction (BSL) 2:05 2:15 10 min 497 km 2 1
13 Burhanpur (BAU) 2:58 3:00 2 min 551 km 2 1
14 Khandwa (KNW) 4:25 4:30 5 min 620 km 2 1
15 Chhanera (CAER) 5:02 5:04 2 min 665 km 2 1
16 Harda (HD) 5:47 5:49 2 min 728 km 2 1
17 Timarni (TBN) 6:03 6:05 2 min 742 km 2 1
18 Banapura (BPF) 6:28 6:30 2 min 770 km 2 1
19 Itarsi Junction (ET) 7:10 7:15 5 min 804 km 2 1
20 Hoshangabad (HBD) 7:33 7:35 2 min 821 km 2 1
21 Habibganj (HBJ) 8:38 8:40 2 min 889 km 2 1
22 Bhopal Junction (BPL) 9:05 9:10 5 min 895 km 2 1
23 Vidisha (BHS) 9:47 9:49 2 min 948 km 2 1
24 Ganj Basoda (BAQ) 10:18 10:20 2 min 988 km 2 1
25 Bina Junction (BINA) 11:15 11:20 5 min 1034 km 2 1
26 Dhaura (DUA) 11:56 11:58 2 min 1068 km 2 1
27 Lalitpur (LAR) 12:19 12:21 2 min 1096 km 2 1
28 Babina (BAB) 13:04 13:06 2 min 1161 km 2 1
29 Jhansi Junction (JHS) 13:42 13:52 10 min 1186 km 2 1
30 Datia (DAA) 14:12 14:14 2 min 1211 km 2 1
31 Dabra (DBA) 14:36 14:38 2 min 1241 km 2 1
32 Gwalior (GWL) 15:15 15:20 5 min 1283 km 2 1
33 Morena (MRA) 15:45 15:47 2 min 1322 km 2 1
34 Dhaulpur (DHO) 16:22 16:24 2 min 1349 km 2 1
35 Agra Cantt (AGC) 17:07 17:12 5 min 1402 km 2 1
36 Raja Ki Mandi (RKM) 17:20 17:22 2 min 1406 km 2 1
37 Mathura Junction (MTJ) 18:00 18:05 5 min 1455 km 2 1
38 Faridabad (FDB) 19:41 19:43 2 min 1568 km 2 1
39 H Nizamuddin (NZM) 20:22 20:24 2 min 1589 km 2 1
40 New Delhi (NDLS) 20:45 21:05 20 min 1596 km 2 1
41 Subzi Mandi (SZM) 21:19 21:21 2 min 1600 km 2 1
42 Narela (NUR) 21:42 21:44 2 min 1623 km 2 1
43 Sonipat (SNP) 22:06 22:08 2 min 1640 km 2 1
44 Ganaur (GNU) 22:22 22:24 2 min 1656 km 2 1
45 Samalkha (SMK) 22:36 22:38 2 min 1669 km 2 1
46 Panipat Junction (PNP) 22:55 22:57 2 min 1685 km 2 1
47 Gharaunda (GRA) 23:11 23:13 2 min 1702 km 2 1
48 Karnal (KUN) 23:28 23:30 2 min 1720 km 2 1
49 Taraori (TRR) 23:43 23:45 2 min 1732 km 2 1
50 Kurukshetra Junction (KKDE) 0:06 0:08 2 min 1753 km 3 1
51 Ambala Cant Junction (UMB) 1:20 1:32 12 min 1794 km 3 1
52 Ambala City (UBC) 1:45 1:46 1 min 1802 km 3 1
53 Rajpura Junction (RPJ) 2:01 2:03 2 min 1822 km 3 1
54 Sirhind Junction (SIR) 2:32 2:34 2 min 1848 km 3 1
55 Khanna (KNN) 2:47 2:49 2 min 1866 km 3 1
56 Ludhiana Junction (LDH) 3:40 3:50 10 min 1908 km 3 1
57 Phagwara Junction (PGW) 4:18 4:20 2 min 1944 km 3 1
58 Jalandhar Cant (JRC) 4:45 4:50 5 min 1960 km 3 1
59 Tanda Urmar (TDO) 5:31 5:33 2 min 2003 km 3 1
60 Dasuya (DZA) 5:48 5:50 2 min 2018 km 3 1
61 Mukerian (MEX) 6:08 6:10 2 min 2033 km 3 1
62 Pathankot Cantt (PTKC) 7:05 7:10 5 min 2073 km 3 1
63 Kathua (KTHU) 7:38 7:40 2 min 2096 km 3 1
64 Samba (SMBX) 8:26 8:28 2 min 2140 km 3 1
65 Vijiypur Jammu (VJPJ) 8:56 8:58 2 min 2151 km 3 1
66 Jammu Tawi (JAT) 10:05 Ends 0 2172 km 3 1

ଆଗମନ ଓ ପ୍ରସ୍ଥାନ [ସମ୍ପାଦନା]

ପୁନେ  ରୁ ଟ୍ରେନ ୧୭.୨୦ରେ ଛାଡି ପୁନେଠାରେ ତୃତୀୟ ଦିନ 14.୩୫  ରେ ପହଞ୍ଚେ ଓ ଜମ୍ମୁ ତୱି  ପଟରୁ ଟ୍ରେନ ୨୧.୪୫ରେ ଛାଡି ପୁନେରେ ତୃତୀୟ ଦିନ ୧୪.୩୫ରେ ପହଞ୍ଚେ । 

ଯାତ୍ରାପଥ ଓ ରହଣି [ସମ୍ପାଦନା]

ସମୁଦାଯ ୪୦ ଘଣ୍ଟାର ଯାତ୍ରାକାଳରେ ଏହି ଟ୍ରେନ ୨୧୭୭ କିଲୋମିଟର ପଥ ଅତିକ୍ରମ କରେ । ଏହି କ୍ରମରେ ଏହା ଭୋପାଲ , ଝାଁସୀ ,ଗ୍ୱାଲିଅର ,ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ,ଲୁଧିଆନା , ପରି ବୃହତ ଷ୍ଟେସନ ଛଡା ଅନ୍ୟ ନିର୍ଧାରିତ ଷ୍ଟେସନରେ ରହଣି କରିଥାଏ । ଭାରତୀୟ ରାଜ୍ୟ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ , ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ , ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ରାଜସ୍ଥାନ , ହରିୟାନା , ପଞ୍ଜାବ , NCR, ଦିଲ୍ଲୀ ଓ ଜମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀର ରାଜ୍ୟ ଦେଇ ଚଳାଚଳ କରିଥାଏ ।  

ଭବିଷ୍ୟତ ସମ୍ଭାବନା [ସମ୍ପାଦନା]

ଦଉଣ୍ଡ- ମାନମାଦ ସେକ୍ସନ ଓ ଜଲନ୍ଧର-ପଠାଣକୋଟ - ଜମ୍ମୁ ତୱି ସେକ୍ସନର ଦୋହରିକାରଣ ଓ ବିଦ୍ୟୁତିକରଣ ସମାପ୍ତ ହେଲେ ଏହି ଟ୍ରେନ ଆଗୁଡ଼ି ଦ୍ରୁତତର ଭାବେ ଚାଲି ପାରିବ । ପୁନଶ୍ଚ କଟରା - ବନିହାଲ ଲାଇନ ସମ୍ପୂର୍ଣ ହେଲେ ଏହା ଶ୍ରୀନଗର ଯାଏ ପରିବର୍ଧିତ ହେଇ ପାରିବ ଓ ଉଧମପୁର ସ୍ଥିତ ଉତ୍ତରାଞ୍ଚଳ ଆର୍ମୀ କମାଣ୍ଡ ଅଫିସ ସହ ପୁନେରୁ ସହଜରେ ସଂଯୋଗ ରକ୍ଷା ଯାଇ ପାରିବ । 

ଗାଲେରୀ[ସମ୍ପାଦନା]

ପୁନଶ୍ଚ ଦେଖନ୍ତୁ [ସମ୍ପାଦନା]

ଆଧାର ସମୂହ [ସମ୍ପାଦନା]

ବାହ୍ୟ ସଂଯୋଗ [ସମ୍ପାଦନା]